ZGODOVINA PGD HAJDOŠE
PGD Hajdoše je bilo ustanovljeno 27. 1. 1954, ko so se sestali na 1. občnem zboru, kjer so izvolili vodstvo in si zadali program dela. Prvi predsednik je postal Štefan Šeruga, poveljnik pa Alojz Bedrač st.. Začetki so bili skromni . V prvem letu so nabavili najnujnejšo opremo in orodje, ob pomoči Okrajne gasilske zveze Ptuj in izkupičkom veselic. Sestajali so se po domovih, največkrat pri družini Pesek, kjer so hranili tudi opremo. Gasilci so se izobraževali in usposabljali, ter že leta 1955 imeli na tekmovanju pet desetin. Skrbeli so za požarno varnost v vaseh Hajdoše in Skorba.
Na občnem zboru leta 1956 je bil za predsednika izvoljen Janez Lipavšek.
V letu 1958 jim je uspelo pridobiti zemljišče, kjer so zgradili prvi gasilski dom in imeli naslednje leto občni zbor v novem gasilskem domu. V naslednjih letih so ga dokončali. Leta 1960 jim je uspelo nabaviti vozilo znamke DODGE, ki so ga s prostovoljnim delom predelali za potrebe gasilstva
Število članstva je rastlo iz leta v leto. Društvo je postalo prepoznavno na večih področjih. V svojih vrstah so imeli tudi tamburaški orkester.
V požarnem okolišu je bilo nekaj velikih požarov, poplavljala je tudi reka Drava. Odzvali so se klicu na pomoč tudi izven požarnega okoliša.
Ustanovljena je bila tudi krvodajalska sekcija.
Leta 1967 so razvili gasilski prapor in nabavili orodno vozilo znamke FORD.
Gasilski dom je postal premajhen. Od takratne občine Ptuj so dobili dve zemljišči, ki pa nista ustrezale gradnji gasilskega doma, zato so ju prodali in z izkupičkom kupili novo zemljišče ter pričeli z gradnjo večjega, sodobnega gasilskega doma. Zgradili so ga s prostovoljnim delom. Denarna sredstva so pridobili z veselicami. Otvorili so ga 22. julija 1974, ob 20.obletnici ustanovitve in 1. dnevu gasilca takratne OGZ Ptuj. Na prireditvi je prepeval novoustanovljeni MoPZ PGD Hajdoše, pod vodstvom Valentina Žumra.
V naslednjih letih so dom dokončali, ga dogradili in tudi do danes že večkrat adaptirali.
Nabavljena so bila orodna gasilska vozila, vozila za prevoz moštva in leta 1986 tudi AC, ki služi svojemu namenu še danes.
Članstvo je še vedno naraščalo, vključenih je bilo veliko mladih, ki so se izobraževali in si pridobili gasilska znanja. Na tekmovalnem področju je bilo prelomno leto 1980, ko so mladinci postali državni prvaki takratne Jugoslavije, na državnem tekmovanju v Tjentištu. Pridobili so vstopnico na gasilsko olimpijado, ki je bila leta 1981 v Nemčiji. Pod mentorstvom Stanka Glažarja in Antona Gabrovca, so osvojili 4. mesto. Tekmovalni uspehi so se vrstili v vseh kategorijah, od pionirjev, pionirk, mladincev, mladink, članov in članic. Ekipe so nosilke nešteto naslovov republiških in pozneje državnih prvakov.
Največji uspehi Hajdošanov na državnih tekmovanjih:

So udeleženci številnih gasilskih olimpijad in nosilci devetih naslovov olimpijskih prvakov.
Dosedanji nastopi tekmovalnih enot PGD Hajdoše na gasilskih olimpijadah in doseženi rezultati:
leto 1981: Böblingen, Nemčija – 4. mesto (mladinci)
leto 1989: Varšava, Poljska – 2. mesto (članice A)
leto 1997: Hernning, Danska – 1. mesto (članice A)
leto 2001: Kuopio, Finska – 1. mesto (članice A)
leto 2005: Varaždin, Hrvaška – 1 . mesto (članice A)
leto 2005: Varaždin, Hrvaška – 2. mesto (člani B)
leto 2009: Ostrava, Češka – 4. mesto (člani B)
leto 2013: Mulhouse, Francija – 1. mesto (članice A)
leto 2013: Mulhouse, Francija – 1. mesto ( članice B)
leto 2013: Mulhouse, Francija – 1. mesto (Člani B)
leto 2017 Villach, Avstrija – 1. mesto (Članice B)
leto 2017 Villach, Avstrija – 2. mesto (Člani B)
leto 2017 Villach, Avstrija – 10. mesto (Članice A)
leto 2022 Celje, Slovenija– 1. mesto (Članice B)
leto 2022 Celje, Slovenija – 1. mesto (Člani B)
Leta 1993 so bili organizatorji mednarodnega tekmovanja za Pokal Hajdoš, ki je preraslo v tekmovanje za ligo GZS. Leta 2004 so razvili novi prapor, s simboli države Slovenije.. Ob aktivnostih na tekmovalnem področju, so aktivni in odlično usposobljeni tudi na področju operative. Člani se nenehno izobražujejo in usposabljajo, da so kos intervencijam, ki so v zadnjih letih raznolike. Izobrazbena struktura gasilcev je na visokem nivoju. Vključene so vse starostne kategorije, tako da se za prihodnost gasilstva v Hajdošah ni bati. V društvu je zaželen vsak, ki ga gasilstvo veseli in je pripravljen na delo. V letu 2024 je društvo praznovalo 70 letnico obstoja in dan gasilcev OGZ Ptuj. MoPZ PGD Hajdoše je praznoval 50 let neprekinjenega delovanja. Društvo ima urejen gasilski dom, usposobljene in opremljene gasilce, potrebno orodje in opremo ter vozilo GVM Peugeot Boxer, orodno vozilo Mercedes Sprinter in GVC 2 TAM 130 s 5000 l vode. V teku je nabava novega vozila GVC 2 znamke SCANIA, ki čaka na izdelavo nadgradnje.
PGD Hajdoše spada med društva, ki je prepoznavno v svojem okolju, državi Sloveniji in širom Evrope. Vsi uspehi in dosežki so plod trdega dela, odrekanja in prilagajanja življenja posameznikov gasilstvu. Menjali so se številni predsedniki in poveljniki, ki so skupaj z ekipo pustili v društvu vidne sledi in uspehe.
Sodelujejo s številnimi društvi iz Hrvaške in Avstrije.
Pobrateni so z DVD Rasinja.